تبلیغات
دومیدانی - تاریخچه دو و دومیدانی
 
دومیدانی
صفحه نخست            تماس با مدیر            پست الکترونیک           RSS            ATOM

الف )تاریخجه دویدن و دو و میدانی :

به راحتی میتوان گفت كه دویدن با وجود موجودات زنده و انسان به وجود آمده است . اما سابقه تاریخی دو سرعت در مسافت كوتاه از دیر باز در همه تمدن ها مورد توجه بوده و در سوابق تاریخی ملل مختلف از آن یاد شده است . سلبقه تاریخی دو سرعت به المپیك های عهد باستان میرسد . برخی از این مسابقات در مسافتی طولانی به طول ورزشگاههای قدیمی یونان تا 192 متر در خط مستقیم اجرا می شد . در این نوع مسابقات از بلوك های استارت استفاده می شد كه در آغاز مسافت مورد  نظر بصورت دو شیار سنگی برای هر نفر در زمین بطور ثابت كنده شده بود كه در ورشگاه دلفی در حال حاظر موجود است . 
ویلیام سر توس ( 1899 ) در مورد نوعی استارت می نویسد : دوندگان 15 تا 20 قدم عقب تر از خط استارت می ایستادند و استارتر درست موازی خط شروع قرار می گرفت ، با نخستین علامت داور دوندگان به آهستگی و با ریتمی نرم به سمت خط شروع دویدن را آغازمی كردد و به محض رسیدن به آن با دومین علامت داور سرعت آنها افزایش یافته و مسافت مسابقه را طی می كردند . 
در قرن هیجدهم مسابقات دو سرعت بین ورزشكاران طبقه اشراف به منظور شرط بندی اجراء می گردید و در قرن نوزدهم دو سرعت بصورت حرفه ای در انگلستان گسترش چشمگیری یافت و امروز نیز رقابت مسابقات با 001/. ثانیه مقایسه می شود . 

دو ماراتن چیست و چگونه بوجود آمد ؟ 
هنگامی كه بین ایران و اسپارت جنگ در گرفت یك فرد یونانی برای آوردن كمك مسافتی بسیار طولانی را می پیماند این شخص به نام فید پیپوس و در منطقه ای به نام ماراتن این عمل را انجام می دهد .

 

ب)

دوومیدانی یک ورزش طبیعی است زیرا با رفتار و حرکات طبیعی انسان مطابقت دارد. بنابراین می‌توان گفت دوومیدانی از زمان پیدایش بشر وجود داشته است و اولین اسلحه انسان در برخورد با محیط و خطرهای آن به حساب می‌آمد.
بشر اولیه برای دفاع از خود محتاج به فرار کردن بود تا اینکه در محلی خود را مخفی کرده به زندگی خود ادامه دهد. لیکن اشخاصی که ضعیف بوده و قدرت دویدن نداشتند بدون شک طعمه حیوانات قرار می‌گرفتند.
بدین جهت پدرها بچه‌های خود را تشویق به دویدن کرده و به آنها طرز فرار از مقابل حیوانات را می‌آموختند چرا که دویدن، حد فاصل بین زندگی و مرگ برای آنها بود. 
انسانهای اولیه ضمن دویدن و فرار، برای عبور از موانع طبیعی از جهیدن و پریدن استفاده می‌کردند و اگر لازم می‌شد که بین آنها و حیوانات مبارزه‌ای صورت گیرد از پرتاب سنگ یا دیگر اشیا کمک می‌گرفتند این کار معمولاً زمانی انجام می‌گرفت که انسان از فرار کردن خسته و کوفته می‌شد. 
در تنگنای مرگ و زندگی، انسان مجبور بود از قدرت بازو و پنجه و عضلات خود هم حداکثر استفاده را نماید. به این ترتیب انسان اولیه پی برد که اگر تندتر بدود، بیشتر بپرد و محکم‌تر پرتاب کند، بهتر خواهد توانست با مشکلات و خطرات پیرامون خود مبارزه کند. 
از بین ملتهای دنیای باستان فقط یونان بود که با عشق و علاقه، مردان غیور و با شهامت خود را به بهترین شکل، تشویق می‌کرد. در یونان باستان به مردانی که بهتر دویده و شی‌ای را بیشتر پرتاب کرده و از مرتفع‌ترین محل می‌پریدند به چشم عظمت نگاه می‌کردند و برای آنها احترام و افتخار زیادی قائل بودند. اما نکته مجهول برای همه دانشمندان علم ورزش این است که به چه علت قهرمانان پرتاب دیسک در مرتبه اول قرار می‌گرفتند و ورزشکاران دیگر در درجه دوم اهمیت قرار داشتند. 
در اساطیر یونان باستان، به موجودی پرشور و شر به نام «مرکور» بر می‌خوریم. این موجود افسانه‌ای، جوانی است بلند بالا و سرشار از شادمانی و حرکت و حرارت. او در دو طرف کلاه و مچ پای خود بالهایی کوچک دارد و با همین بالها و گامهای تیز و چابک، سفرهای بسیار پرماجرایی را در کوهها و جنگلها و سرزمینهای مختلف انجام می‌دهد. وجود چنین اسطوره‌ای حکایت از علاقه و توجه مردم به تیزپایی، چابکی و دویدن دارد.
در دوران امپراطوری روم باستان، لژیونرها (سربازان عضو ارتش) با پرداختن به انواع دوها و پرتاب‌ها، خود را برای مسابقات شمشیرزنی و نبردهای تن به تن آماده می‌کردند. 
در مصر باستان نیز، نوعی ورزش «دومیدانی» شامل دویدنهای انفرادی و جمعی اجرا می‌شد. 
در ایرلند ورزش میدانی به نام «تیل‌تین» (tailtean) رایج است که پیشینه‌ای چندهزار ساله دارد.
المپیک باستان
المپیک باستان اولین اجرای سازمان یافته و قانون‌دار دوومیدانی بود. این بازیها از سال 776 قبل از میلاد آغاز شد و 12 قرن ادامه داشت. 
دوومیدانی در المپیک باستان در رأس دیگر ورزشها قرار داشت. مسابقه دو با شرکت دوندگان چابک به مسافت یک اِستاد (182 متر) انجام می‌شد. واژه استادیوم از این کلمه گرفته شد. 
در این دوره حتی دویدن با یک پا هم وجود داشته و از آنجا که بشر اسلحه‌ای به نام نیزه اختراع کرده بود و در جنگ از آن استفاده فراوانی می‌کرد، پرتاب نیزه هم به عنوان ورزش شناخته شد. در المپیادها دو نوع مسابقه با نیزه وجود داشت: یکی پرتاب نیزه و دیگری نبرد با نیزه توأم با شمشیربازی.
«کوروبوس» احتمالاً اولین قهرمان رسمی دو در نخستین المپیک باستانی بوده است. بنا به مدارک تاریخی، پرش طول در چهارمین دوره به مواد مسابقه اضافه شد و کرونوس از کشور اسپارتا نخستین رکورددار این ماده بود که حدود 7 متر پرید. در دوره‌های بعدی رشته‌های دیگر مانند پرتاب وزنه و پرتاب دیسک به فهرست مسابقات دوومیدانی اضافه شد. یونانیها، برای پرتاب دیسک از یک صفحه مدور فلزی استفاده می‌کردند که آن را هاترس (HATTERES) می‌نامیدند.
بازیهای المپیک در قرن چهارم میلادی به دستور امپراطور روم تئودوزیوس اول تعطیل شد و همزمان مسابقات دوومیدانی هم از رونق افتاد. از آن زمان تا زنده شدن دوباره المپیک شکلهایی از انواع دوها و پرشها و پرتاب‌ها در اقوام و ملل دنیا دیده شده که بیشتر به خاطر آماده شدن جنگجویان و سربازان بوده است. 
در قرن دوازدهم میلادی، مسابقات میدانی و مخصوصاً دو در انگلستان رواج یافت. این رواج در اواخر قرن پانزدهم و اوایل قرن شانزدهم شدت یافت و به ورزش اول جامعه تبدیل شد. علت این شکوفایی علاقه هنری هشتم پادشاه انگلستان بود که خود مهارت فراوانی در پرتاب چکش داشت. 
در قرن 17 و 18 میلادی، در انگلستان نوعی شرط‌بندی مرسوم شد که در آن دوندگان با هم شرط می‌بستند و انبوه مردم به تماشا می‌ایستادند. 
در سالهای 1820 تا 1860 دوومیدانی به دانشگاه‌ها و مدارس انگلستان راه یافته بود و دانشجویان علاقه فراوانی به این ورزش پیدا کرده بودند.
در سال 1849 ارتش انگلستان یک مسابقه بزرگ برای اهمیت دادن به دو و جلب توجه نظامیان به آن ترتیب داد و علاوه بر این، دوهای سرعت و استقامت را جزء دروس رسمی دانشکده افسری قرار داد. 
در سال 1866 اولین باشگاه دوندگان با نام «کلوپ اتلتیک آماتور» در لندن تاسیس شد و بعد از آن باشگاه‌ها و کلوپهای دیگری به وجود آمدند. 
بعد از انگلستان، دومین کشوری که دوومیدانی در آن رونق بسیار یافت آمریکا بود. اولین باشگاه دوومیدانی آمریکا «کلوپ اتلتیک نیویورک» بود که در سال 1868 تاسیس شد. 
در اولین دوره المپیک نوین در سال 1896 دوومیدانی در ردیف مهم‌ترین رشته های ورزشی بازیها قرار داشت.
در هفدهم ژوییه 1912 کنگره‌ای در سوئد با حضور نمایندگان سازمانهای دوومیدانی کشورهای بلژیک، اتریش، کانادا، شیلی، دانمارک، مصر، فنلاند، آلمان، انگلستان، یونان، مجارستان، نروژ، شوروی، آمریکا، سوئد و استرالیا برپا شد و برای ایجاد یک سازمان بین‌المللی دومیدانی مشورت کردند. این سازمان، سرانجام در ماه اوت سال 1913 با نام «فدراسیون بین‌المللی دوومیدانی» تأسیس شد. فعالیت‌های این سازمان باعث شد که این ورزش در سراسر دنیا گسترش یابد. در حال حاضر تقریباً هیچ کشوری نیست که عضو فدراسیون دوومیدانی نباشد و از قوانین آن پیروی نکند.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

پنجشنبه 6 مهر 1391
شنبه 15 مهر 1396 07:19 ب.ظ
مقاله شگفت آور! این نوع اطلاعاتی است که در سراسر وب به اشتراک گذاشته می شود.
شرم آور در گوگل دیگر موقعیت این پست بالا!
بیا برید و از وب سایت من راهنمایی بگیرید.
با تشکر =)
یکشنبه 19 شهریور 1396 04:43 ق.ظ
سلام! این اولین بازدید من به وبلاگ شماست!

ما یک گروه از داوطلبان هستیم و یک ابتکار جدید را در یک جامعه در همان طاقچه آغاز می کنیم.
وبلاگ شما به ما اطلاعات مفیدی برای کار کردن ارائه داد. شما انجام داده اید
کار شگفت انگیز!
یکشنبه 19 شهریور 1396 01:12 ق.ظ
برادر من توصیه کرد که من این وب سایت را دوست دارم. او کاملا درست بود.
این پست واقعا روزم را ساخت. شما چقدر نمی توانید تصور کنید
زمان من برای این اطلاعات صرف کرده بود! با تشکر!
یکشنبه 19 شهریور 1396 12:52 ق.ظ
این وبلاگ... چطور می توانم بگویم؟ مربوط!!
در نهایت چیزی پیدا کردم که به من کمک کرد. خیلی ممنون!
شنبه 18 شهریور 1396 09:23 ب.ظ
سلام! من می دانم این نوع از موضوع نیست، اما من تعجب کردم
اگر می دانستید که کجا می توانم یک پلاگین captcha برای من پیدا کنم
فرم نظر من از پلاتفرم وبلاگ مشابه خود استفاده می کنم و مشکل پیدا کردن پیدا کردم
یکی؟ خیلی ممنون!
شنبه 18 شهریور 1396 08:56 ب.ظ
این عالی است که به بازدید از این صفحه وب و خواندن آن بپردازید
دیدگاههای هموطنان درباره این پست، در حالی که من هستم
همچنین مشتاق گرفتن تجربه است.
پنجشنبه 12 مرداد 1396 09:14 ب.ظ
Your style is very unique compared to other folks I've read stuff
from. Thank you for posting when you've got the opportunity, Guess I will just bookmark this site.
دوشنبه 9 مرداد 1396 09:20 ب.ظ
Everyone loves it when people get together and share thoughts.
Great website, continue the good work!
یکشنبه 4 تیر 1396 07:25 ب.ظ
بسیار ریشه از خود نوشتن در حالی که صدایی دلنشین در آغاز آیا نه کار بسیار خوب با
من پس از برخی از زمان. جایی در سراسر پاراگراف شما در واقع قادر به من مؤمن اما تنها برای کوتاه در حالی که.
من با این حال کردم مشکل خود را با جهش
در منطق و شما خواهد را خوب به کمک پر
همه کسانی معافیت. در صورتی که شما که می توانید انجام من می
بدون شک بود در گم.
سه شنبه 26 اردیبهشت 1396 02:09 ق.ظ
Hmm is anyone else experiencing problems with the
images on this blog loading? I'm trying to figure out if its a problem on my
end or if it's the blog. Any responses would be greatly appreciated.
یکشنبه 9 آبان 1395 05:17 ب.ظ
بابا پشت زمینه و نوشته هایش را سیاه میکنه یه تغییری برای پشت زمینش بدید
دوشنبه 6 مهر 1394 07:40 ب.ظ
عالی
سه شنبه 17 دی 1392 08:49 ق.ظ
hoi ]ds uhgdi
دوشنبه 21 اسفند 1391 04:37 ب.ظ
دیگه بروز رسانی نمی کنی؟
پنجشنبه 27 مهر 1391 10:00 ب.ظ
عالی بود.موفق باشی
پنجشنبه 27 مهر 1391 09:59 ب.ظ
ما به تو افتخار میکنیم رضا جون.
شنبه 15 مهر 1391 07:41 ب.ظ
عالیه رضا جان.مرسی عزیزم
پنجشنبه 13 مهر 1391 08:56 ق.ظ
کفش استقامت و سرعتی رادر وب سایت خود بگذارید
چهارشنبه 12 مهر 1391 07:33 ب.ظ
اقای رضا مشایی لطفاعکس هم بگزارید
پنجشنبه 6 مهر 1391 09:53 ق.ظ
خیلی عالیه فقط عکس هم دران بگزارید
پنجشنبه 6 مهر 1391 09:44 ق.ظ
عالییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییی
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :